Στην Έβδομη διοργάνωση των Παιχνιδιών Χωρίς Σύνορα έχουμε την συμμετοχή 7 χωρών. Ωστόσο είχε ανακοινωθεί ότι στην διοργάνωση του 1971 θα συμμετείχε η Ισπανία, η οποία είχε διοργανώσει και εγχώρια εκπομπή (Un Pueblo Para Europa) ωστόσο για οικονομικούς λόγους η τηλεόραση της Ισπανίας αποσύρθηκε. Η Ισπανία θα συμμετείχε στα ΠΧΣ μετά απο δέκα επτα χρόνια, δηλαδή το 1988. Οι χώρες που συμμετείχαν ήταν το Βέλγιο, η Δ. Γερμανία, η Ιταλία, η Ελβετία ,ι η Μ. Βρετανία, η Γαλλία και η Ολλανδία.
Παρουσιαστές:
Paule Herreman (RTB - Βέλγιο)
Willy Delabaita, Rik de Saedeleer & Jan eys (BRT -Βέλγιο)
Georges Kleinmann (SSR - CH)
Jan Hiermeyer & Doroea Furrer (SRG - Ελβετία)
Ezio Guidi (TSI - Ελβετία )
Hartmut Brühl, Camillo Felgen & Kurt Gerhat (A-WDR - Δ. Γερμανία)
Simone Garnier, Pierre Louis, Guy Lux & Claude Savarit (ORTF - Γαλλία)
David Vine &Eddie Waring (BBC - Μ. Βρετανία)
Giulio Marchetti & Rosanna Vaudetti (RAI - Ιταλία)
Bare Barese & Dick Passchier (NCRV - Ολλανδία)
Διεθνείς Κριτές : Gennaro Olivieri & Guido Pancaldi
Εθνικοί Κριτές :
Marcel LeFavre (B)
Franco Crameri (CH)
Hans Ebersberger, Hubert Gunsin, Peter Hochra, Helmut Konrad & Werner Treischel (D)
Philippe Meiringe& Berna ollere (F)
Arur Ellis & Paul Ridya (GB)
Livio Orvani (I)
Ben Bril (NL)
Το ενδιάμεσο παιχνίδι ονομάστηκε πλέον fil rouge όπου και παρέμεινε με αυτό το όνομα! Φέτος όπως και πέρισυ (1970) κάθε χώρα να παίξει τον Τζόκερ της σε όποιο παιχνίδι ήθελα (πλην του ενδιάμεσου παιχνιδιού). Αυτό σήμαινε πως στα παιχνίδια 1-7 ο μέγιστος βαθμός απο τον τζόκερ ήταν 12 αλλα στον τελευταίο παιχνίδι ήταν 14
Ημερομηνία Διεξαγωγής
Τετάρτη 9 Ιουνίου 1971
Ημερομηνίες Μετάδοσης (τοπική ώρα)
BRT (B): Τετάρτη 9 Ιουνίου 1971, 9.05-10.30μμ (Z)
RTB (B): Τετάρτη 9 Ιουνίου 1971, 9.05-10.30μμ (Z)
SSR (CH): Τετάρτη 9 Ιουνίου 1971, 9.05-10.30μμ (Z)
SRG (CH): Τετάρτη 9 Ιουνίου 1971, 9.05-10.25μμ (Z)
A-WDR (D): Τετάρτη 9 Ιουνίου 1971, 9.05-10.30μμ (Z)
NCRV (NL): Τετάρτη 9 Ιουνίου 1971, 9.05-10.25μμ (Z)
RAI Due (I): Πέμπτη 24 Ιουνίου 1971
ORTF 1 (F): Τετάρτη 30 Ιουνίου 1971
BBC1 (GB): Παρασκευή 30 Ιουλίου 1971, 9.20-10.35μμ
Θέμα παιχνιδιών: Ο κύβος
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
.
Ημερομηνία Διεξαγωγής
Τετάρτη 23 Ιουνίου 1971
Ημερομηνίες Μετάδοσης (τοπική ώρα)
BRT (B): Τετάρτη 23 Ιουνίου 1971, 9.05-10.30μμ (Z)
RTB (B): Τετάρτη 23 Ιουνίου 1971, 9.05-10.30μμ (Z)
SSR (CH): Τετάρτη 23 Ιουνίου 1971, 9.05-10.30μμ (Z)
SRG (CH): Τετάρτη 23 Ιουνίου 1971, 9.05-10.30μμ (Z)
A-WDR (D): Τετάρτη 23 Ιουνίου 1971, 9.05-10.30μμ (Z)
NCRV (NL): Τετάρτη 23 Ιουνίου 1971, 9.55-11.15μμ
RAI Due (I): Πέμπτη 1 Ιουλίου 1971
ORTF 1 (F): Τετάρτη 7 Ιουλίου 1971
BBC1 (GB εκτός Ουαλίας): Παρασκευή 6 Αυγούστου 1971, 9.20-10.35μμ
BBC1 Ουαλίας : Σάββατο 8 Αυγούστου 1971, 2.45-4.00μμ
Θέμα παιχνιδιών
Θρύλοι και αξιοθέατα της Ελβετίας
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑTA
Ημερομηνία Διεξαγωγής
Τετάρτη 7 Ιουλίου 1971
Ημερομηνίες Μετάδοσης
BRT (B): Τετάρτη 7 Ιουλίου 1971, 9.05-10.30μμ (Z)
RTB (B): Τετάρτη 7 Ιουλίου 1971, 9.05-10.25μμ (Z)
SSR (CH): Τετάρτη 7 Ιουλίου 1971, 9.05-10.20μμ (Z)
SRG (CH): Τετάρτη 7 Ιουλίου 1971, 9.05-10.30μμ (Z)
A-WDR (D): Τετάρτη 7 Ιουλίου 1971, 9.05-10.50μμ (Z)
NCRV (NL): Τετάρτη 7 Ιουλίου 1971, 9.05-10.25μμ (Z)
RAI Due (I): Πέμπτη 8 Ιουλίου 1971
ORTF 1 (F): Τετάρτη 14 Ιουλίου 1971
BBC1 (GB): Παρασκευή 13 Αυγούστου 1971, 9.20-10.35μμ
Θέμα παιχνιδιών
Συνεργασίες
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑTA
Ημερομηνία Διεξαγωγής
Τετάρτη 21 Ιουλίου 1971
Ημερομηνίες Μετάδοσης
BRT (B): Τετάρτη 21 Ιουλίου 1971, 9.05-10.30μμ (Z)
RTB (B): Τετάρτη 21 Ιουλίου 1971, 9.05-10.30μμ (Z)
SSR (CH): Τετάρτη 21 Ιουλίου 1971, 9.05-10.20μμ (Z)
SRG (CH): Τετάρτη 21 Ιουλίου 1971, 9.05-10.30μμ (Z)
A-WDR (D): Τετάρτη 21 Ιουλίου 1971, 9.05-10.30μμ (Z)
NCRV (NL): Τετάρτη 21 Ιουλίου 1971, 9.45-11.05μμ
RAI Due (I): Πέμπτη 22 Ιουλίου 1971
ORTF 1 (F): Τετάρτη 25 Αυγούστου 1971
BBC1 (GB): Παρασκευή 27 Αυγούστου 1971, 9.20-10.35μμ
Θέμα παιχνιδιών
Walt Disney
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑTA
Ημερομηνία Διεξαγωγής
Τετάρτη 4 Αυγούστου 1971
Ημερομηνίες Μετάδοσης
BRT (B): Τετάρτη 4 Αυγούστου 1971, 9.05-10.30μμ (Z)
RTB (B): Τετάρτη 4 Αυγούστου 1971, 9.05-10.30μμ (Z)
SSR (CH): Τετάρτη 4 Αυγούστου 1971, 9.05-10.20μμ (Z)
SRG (CH): Τετάρτη 4 Αυγούστου 1971, 9.05-10.20μμ (Z)
A-WDR (D): Τετάρτη 4 Αυγούστου 1971, 9.05-10.30μμ (Z)
NCRV (NL): Τετάρτη 4 Αυγούστου 1971, 9.05-10.25μμ (Z)
RAI Due (I): Τετάρτη 4 Αυγούστου 1971, 10.05-11.20μμ (Z)
ORTF 1 (F): Τετάρτη 1 Σεπτεμβρίου 1971
BBC1 (GB): Παρασκευή 3 Σεπτεμβρίου 1971, 9.20-10.35μμ
Θέμα παιχνιδιών
Διακοπές στο Μαύρο Δάσος
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑTA
Ημερομηνία Διεξαγωγής
Τετάρτη 18 Αυγούστου 1971
Ημερομηνίες Μετάδοσης
BRT (B): Τετάρτη 18 Αυγούστου 1971, 9.05-10.30μμ (Z)
RTB (B): Τετάρτη 18 Αυγούστου 1971, 9.00-10.30μμ (Z)
SSR (CH): Τετάρτη 18 Αυγούστου 1971, 9.05-10.20μμ (Z)
SRG (CH): Τετάρτη 18 Αυγούστου 1971, 9.05-10.20μμ (Z)
A-WDR (D): Τετάρτη 18 Αυγούστου 1971, 9.05-10.30μμ (Z)
RAI Due (I): Τετάρτη 18 Αυγούστου 1971, 10.05-11.20μμ (Z)
NCRV (NL): Τετάρτη 18 Αυγούστου 1971, 9.50-11.10μμ
ORTF 1 (F): Satuay 4 Σεπτεμβρίου 1971
BBC1 (GB): Παρασκευή 10 Σεπτεμβρίου 1971, 9.20-10.35μμ
Θέμα παιχνιδιών
Υδάτινη χώρα
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑTA
Ημερομηνία Διεξαγωγής
Τετάρτη 1 Σεπτεμβρίου 1971
Ημερομηνίες Μετάδοσης
BRT (B): Τετάρτη 1 Σεπτεμβρίου 1971, 9.05-10.30μμ (Z)
RTB (B): Τετάρτη 1 Σεπτεμβρίου 1971, 9.05-10.30μμ (Z)
SSR (CH): Τετάρτη 1 Σεπτεμβρίου 1971, 9.05-10.20μμ (Z)
SRG (CH): Τετάρτη 1 Σεπτεμβρίου 1971, 9.05-10.30μμ (Z)
A-WDR (D): Τετάρτη 1 Σεπτεμβρίου 1971, 9.05-10.30μμ (Z)
NCRV (NL): Τετάρτη 1 Σεπτεμβρίου 1971, 9.05-10.25μμ (Z)
RAI Due (I): Τετάρτη 1 Σεπτεμβρίου 1971, 10.05-11.20μμ (Z)
ORTF 1 (F): Τετάρτη 8 Σεπτεμβρίου 1971
BBC1 (GB): Παρασκευή 17 Σεπτεμβρίου 1971, 9.20-10.35μμ
Θέμα παιχνιδιών
Όλα στη Θάλασσα
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑTA
Ημερομηνία Διεξαγωγής
Τετάρτη 15 Σεπτεμβρίου 1971
Ημερομηνίες Μετάδοσης
BRT (B): Τετάρτη 15 Σεπτεμβρίου 1971, 9.05-10.30μμ (Z)
RTB (B): Τετάρτη 15 Σεπτεμβρίου 1971, 9.05-10.30μμ (Z)
SSR (CH): Τετάρτη 15 Σεπτεμβρίου 1971, 9.05-10.30μμ (Z)
SRG (CH): Τετάρτη 15 Σεπτεμβρίου 1971, 9.05-10.25μμ (Z)
A-WDR (D): Τετάρτη 15 Σεπτεμβρίου 1971, 9.05-10.30μμ (Z)
ORTF 1 (F): Τετάρτη 15 Σεπτεμβρίου 1971, 9.05-10.30μμ (Z)
NCRV (NL): Τετάρτη 15 Σεπτεμβρίου 1971, 9.05-10.30μμ (Z)
RAI Due (I): Τετάρτη 15 Σεπτεμβρίου 1971, 10.05-11.30μμ (Z)
BBC1 (GB): Παρασκευή 24 Σεπτεμβρίου 1971, 9.20-10.35μμ
Θέμα παιχνιδιών
Γιορτή
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑTA
1 GB Blackpool 45
2 NL Alphen aan den Rijn 38
3 CH Willisau 36
4 I Riccione 35
4 D Offenburg 35
6 B Oostende 28
7 F Le Mans 27